مقالاتبدون دیدگاه

جوجه کشی اردک

جوجه کشی اردک

جوجه کشی اردک : تخم مرغ های اردک ها باید بطور روزانه آنها را جمع آوری کنید. از آن جایی که تخم مرغ ها معمولا صبح زود آماده می شوند باید خیلی زود به آن ها سر زده شود. اکثر تخم مرغ ها در سمت چپ قرار می گیرند. بنابراین احتمال می رود بیشتر آن ها کثیف و آسیب دیده باشند. همیشه مزرعه و یا همان خانه ی اردک ها از اهمیت زیادی برخوردار است. پس اگر خانه ای تمیز و بزرگ داشته باشید شانس این که تخم مرغ های تمیز و سالمی بدست آورید بیشتر می شود. معمولا روی تخم اردک ها لایه ای طبیعی وجود دارد که از ورود باکتری به آن ها جلوگیری می کند. پس اگر تخم ها کثیف شدند آن ها را با آب نشویید زیرا آن لایه ی محافظ از بین می رود.

تخم ها را می توان در یک محیط تاریک به مدت یک هفته نگهداری کرد. (بدون اینکه نطفه رشد کند.)

تخم اردک ها را باید در روز 3 الی 4 بار بچرخانید. با این کار غشای درون تخم به پوسته نمی چسبد. زیرا اگر غشا به پوسته بچسبد، نطفه از بین می رود. وقتی همه ی شرایط مهیا شد و موقعش فرا رسید، می توانید جوجه کشی را آغاز کنید. پیش از این که تخم ها را در ماشین جوجه کشی بگذارید باید ابتدا برای مدتی (حدودا 24 ساعت) ماشین را روشن کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

جوجه کشی اردک : گذاشتن تخم ها در دستگاه جوجه کشی

وقتی دستگاه را تنظیم کرده باشید ، باید تخم ها را اضافه کنید و دیگر هیچ تنظیماتی نیاز نیست انجام دهید.

پیش از این باید بگذارید تخم ها به دمای محیط رسیده و چند ساعتی طول می کشد تا به ثبات برسند. اگر تخم ها زیاد هستند، باید زمان بیشتری صرف تنظیم دمای آن ها کنید.  (حدودا 24 ساعت طول می کشد).

از آنجایی که هدف ایجاد محیط و شرایطی طبیعی برای جوجه کشی است، تغییرات دما نیز مشکل خاصی محسوب نمی شود.

یکی از مهم ترین فاکتور های ماشین جوجه کشی، رطوبت مناسب است. اکثرا ماشین های جوجه کشی دارای ظرفی هستند که برای رطوبت باید در آن آب بگذارید و هر دو الی سه روز این کار را انجام دهید.

تهویه نیز از دیگر عوامل مهم در جوجه کشی است. زیرا پوسته ی تخم متخلخل است و باید نفس بکشد.

طبق توصیه های نژاد آن اردک، باید رطوبت را در طی چند روز افزایش داد. معمولا با اضافه کردن یک مخزن دیگر به ماشین، این کار انجام می شود. البته  تنظیم این رطوبت کار ساده ای نیست و ممکن است برای افراد مبتدی سخت باشد.

در برخی دستگاه های جوجه کشی مانند ایری باتور6 ، رطوبت دستگاه با پمپ آب تامین می شود.

جوجه کشی اردک : چرخش تخم های نطفه دار

شما می توانید یک ترنر تخم اردک برای چرخش تخم ها تهیه کرده و از آن استفاده کنید. حتما باید در نظر داشته باشید که در روز باید مرتب به تخم ها سر زده و آن ها را بچرخانید؛ اگر این کار برای تان سخت است می توانید از دستگاه جوجه کشی اتوماتیک استفاده کنید. اگر از ماشین جوجه کشی اتوماتیک استفاده نمی کنید، باید در روز سه الی چهار بار به تخم ها سر زده و آن ها را بچرخانید؛ می توانید با کشیدن علامت x و o روی تخم ها (این کار را به آرامی انجام دهید) برای خود کُد بگذارید.

در روز های اولیه بهتر است تخم ها را زیاد خسته نکنید. پس از روز ششم و یا هفتم باید آماه باشید تا تخم های اردک را نطفه سنجی کنید.

با این کار ، تخم های نطفه دار و بدون نطفه را از هم جدا می کنید. پس از طی شدن زمان مناسب، و حدودا بعد از 28 روز جوجه اردک های گوشتی تان شروع به سر از تخم می کنند.

مراحل پایانی جوجه کشی اردک ها

مرحله پایانی جوجه کشی اردک نیز به صبر زیادی نیاز دارد. زیرا پس از اینکه سر از تخم بیرون بیاید، جوجه ها دوباره باید یک روز منتظر بمانید تا در ماشین جوجه کشی بمانند تا از هم جدا شده و خشک شوند.اگر اندکی زمان جوجه کشی متفاوت بود نباید نگران باشید زیرا ممکن است در زمان ذخیره ی تخم اردک ها و شرایط تفاوت هایی وجود داشته باشد.

جوجه اردک هایی که زودتر از تخم بیرون آمده اند نیز باید چندین ساعت در ماشین جوجه کشی بمانند تا خشک شوند و سپس به محل پرورش انتقال داده شوند.

مقدار زرده ای که درون تخم ها وجود داشته برای تغذیه ی چند ساعت اولیه ی اردک ها کافی می باشد و تا 1 روز اول نیازی به غذا ندارند.

پس از خشک شدن کامل جوجه ها باید آن ها را به محل پرورش انتقال دهید. دستگاه جوجه کشی را به خوبی تمیز و ضد عفونی کرده و اکنون می توانید اندکی استراحت کنید!

اولین کسی باشید که در این نوشته دیدگاه قرار می دهید

افزودن نظر