مقالاتبدون دیدگاه

شترمرغ

شترمرغ : طبقه بندی جانور شناسی

در مقالات قبلی انجمن جوجه کشی به معرفی و بررسی فنچ و اردک پرداختیم که امیدواریم مورد توجه شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد ، امروز به معرفی یک پرنده غول پیکر به نام شترمرغ که در دهه ی هشتاد به طور جدی وارد صنعت طیور کشور شد می پردازیم با ما همراه باشید !

انواع نژاد شترمرغ : در طبقه بندی جانور شناسی، شترمرغ به عنوان بزرگترین پرنده جهان شناخته شده است که ارتفاع یک نر بالغ در صورت ایستاده 1.2تا7.20 متر می باشد. اما ماده های شترمرغ کمی کوتاه ترند.همچنین وزن شترمرغ بالغ البته با توجه به نژادشان بین 86 تا 145 کیلو گرم متغییر می باشد . باید بدانید که اسم گونه ی این جانور  camelus struthioمی باشد و از واژه یونانی struthocamelous مشتق شده و به عنوان شترمرغ معرفی شده است .

به علت شباهتی که این پرنده به شتر دارد از واژه camelus استفاده شده است . شباهت هایی از قبیل : ماهیچه های قوی پا , مژه های بلند چشم , اندازه ی بزرگ بدن و اینکه علف خوار است و در بیابان می تواند زنده بماند .تنها گونه ای که از خانواده ی struthionidea زنده مانده است شتر مرغ است .

براساس فسیل هایی که پیدا کرده اند 12 گونه منقرض شده ازstrathio پیدا شده است . این گونه ها تا 5 میلیون سال پیش می زیستند و از گونه های امروزی بسیار بزرگتر بوده اند و در مناطق چین , هند ,اروپا و آفریقا گسترش یافته بودند .

در طی قرن بیستم 5 گونه مختلف از شتر مرغ معرفی شدند که در زیر به شما معرفی می شوند :

1_ شتر مرغ ماسائی (massaicus camelus struthio )

این گونه از شترمرغ که ماسائی نام دارد در شرق آفریقا یافت می شود واز مرکز کنیا تا جنوب غربی تانزانیا پراکندگی دارند . این پرنده ی نر، پوست عریان و گردنی لخت دارد که به رنگ صورتی است ودر فصل جفت گیری رنگش قرمز می شود . این پرنده زیر گونه ی پرهای دمش سفید است و پرهای خاکی رنگ متمایل به قهوه ای به صورت ناهماهنگ در میان آن وجود دارد و همچنین یک حلقه پر روی گردن این زیر گونه وجود دارد که به رنگ سفید می باشد .

2_ شترمرغ سومالی (molybdophanes camelus struthio)

این زیر گونه به راحتی از شترمرغ ماسائی قابل تشخیص است ودر منطقه ی شمال شرقی کنیا و جنوب شرقی اتیوپی گسترده اند .این زیر گونه رنگ پوست پاهایش آبی و خاکستری است و پرهای خاکی رنگی در دم این زیر گونه وجود ندارد . پرهای دمش سفید روشن هستند و مانند شتر مرغ ماسائی دور گردنش حلقه سفید پر وجود ندارد .

3_ شترمرغ جنوب آفریقا (australis camelus struthio )

این نژاد دارای گردن آبی رنگ است و بیشتر در اطراف رود گینه زندگی می کند و به راحتی رام می شوند.

4_ شترمرغ های شمال آفریقا (camehus camelus strsthio )

این زیر گونه شباهت زیادی به شترمرغ های ماسائی دارند و بزرگترین نوع شتر مرغ هستند . گردن این نژاد صورتی رنگ است و در بخش های جنوبی صحرای بزرگ آفریقا ودر بخش هایی از ساحل عاج و موریتانی تا اتیوپی پراکنده هستند .

5_ شترمرغ های عربی (syriacus camelus struthio )

این گونه در حال حاضر منقرض شده اند. آن ها در صحراهای عربی و کشورهای همسایه کشورمان می زیستند . گونه های دیگری از شتر مرغ به نام شترمرغ کتوله (spatzi camelus struthio) وجود دارد که در منطقه ی ریو دارو زندگی می کنند و تخم های کوچکتری نسبت به سایر شترمرغ ها می گذارند و به عنوان یک گونه وحشی شناخته می شوند.

نژادهای تجاری و پرورشی شترمرغ : نژادهای تجاری و پرورشی این پرندگان در مزارع آفریقای جنوبی از سال 1775 میلادی به تدریج شروع به پرورش یافت . نخستین مزرعه پرورشی این پرنده در سال 1857 میلادی در الجزایر شکل گرفت وفعالیت هایی که در راستای اصلاح نژاد این پرنده انجام شد در سال 1863 در آفریقای جنوبی بوده است .

اولین مزرعه تخصصی اصلاح نژاد در سال 1867 میلادی شکل گرفت . سه نژاد تجاری با نام های گردن قرمز , گردن آبی , گردن سیاه با گذشت سال های متوالی و از آمیختن نژادهای گوناگون در آفریقای جنوبی بوجود آمدند .که هر یک از آن ها مشخصات نژادی خاص خود را دارند . مشخصات این نژاد ها را به طور خلاصه ذکر می کنیم :

شتر مرغ نژاد گردن قرمز :

این نژاد نسبت به نژادهای تجاری جثه بزرگتر و پتانسیل تخم گذاری و جوجه آوری کمتری دارد . نگهداری و مهارش مشکل تر است و دارای رفتاری تهاجمی می باشد . سن بلوغ در این نژاد دیر تر بوده به همین علت دیرتر به نتیجه برای تولید و بهره وری می رسد و این امری مهم در سود آوری مزارع است . جوجه هایی که از این نژاد تولید می شوند ماندگاری پایین تری در محیط های پرورشی دارند . بیشترین شترمرغ ها در قاره ی آمریکا از این نژاد می باشند و پوست بدن و گردن این پرنده به رنگ صورتی کمرنگ است .

شتر مرغ نژاد گردن آبی :

این نژاد بیشتر در کشورهای زیمباوه پرورش داده می شوند و با نام گردن آبی زیمباوه ای نیز شناخته می شوند . شاخصه های اصلی این نژاد داشتن گردن بلند همراه با قد کشیده و بدن پهن و حجیم است . فولیکول پر بر روی پوست این نژاد گستردگی بیشتری دارد . این نژاد رفتارش قابل مدیریت است و دارای راندمان گوشت بیشتری می باشد وهمچنین در مناطق سرد سیری سازگاری بیشتری دارند . اما کیفیت پر در این نژاد پایین است .

شترمرغ نژاد گردن سیاه:

این نژاد که گردن سیاه نام دارد حاصل 130 سال تلاش در آفریقای جنوبی می باشد که از آمیخته گری دو زیر گونه ی استروتیو و کاملوس استرالیس (شترمرغ جنوب آفریقا ) بدست آمده  وهمچنین با نام سیاه آفریقایی شناخته می شود . شتر مرغ های گردن سیاه آفریقایی پرهای با کیفیت بسیار بالایی دارند و پوستشان نیز کیفیت مناسبی دارد . همچنین دارای گردن و قدی کوتاه می باشند و بدنشان فشرده تر است . رنگ بدنشان تیره  و آرام تر از بقیه نژاد های پرورشی هستند . به صورتی که امروزه بخش عمده ای از شترمرغ های پرورشی در دنیا از این نژاد می باشند .

اولین کسی باشید که در این نوشته دیدگاه قرار می دهید

افزودن نظر