• پرسیدن یک سوال
 • ایجاد نظرسنجی
150
  پرسیدن یک سوال
  لغو
  150
  اضافه کردن پاسخ شما می توانید تا 5 پاسخ ایجاد کنید.
   Ask a Poll
   لغو
   نظافت مرغداری

   نظافت مرغداری ها پس از پایان دوره ی جوجه کشی

   نظافت پس از پایان دوره ی جوجه کشی شامل 9 مرحله می باشد:

   1. نظافت مرغداری : پس از اتمام عملیات جوجه کشی، باید سالن را بلافاصله تمیز کرد و پس از آن به مدت 10 روز نباید از سالن استفاده کرد. در این مدت باید سالن در معرض آفتاب قرار گرفته تا میکروب ها از بین بروند.

    

   1. پس از اتمام عملیات ، باید هر یک از لوازمی که می توان به بیرون سالن منتقل کرد را از سالن خارج کرد و باقی مانده های دان و فضولات را از روی آن ها پاک کرد. اگر امکان دارد باید آن لوازم را با یک ماده ی ضد عفونی کننده مانند هیپوکلریت سدیم ضد عفونی کرد. همچنین دیگر لوازم مانند تانکر ها، بالابرها و دانخوری ها را نیز با محلول 5 درصد هیپوکلریت پاک و ضدعفونی کرد. برای شستن دانخوریها باید به دقت تمام گوشه و لبه های آن به خوبی تمیز شوند.

    

   1. اگر برای شستن لوله های آب از آب چاه استفاده می کنید، باید حدودا دو گالن مایع سفید کننده را درون چاه ریخته و آب را وارد لوله ها کنید؛ درست هنگامی که بوی کلر از قسمت انتهایی شبکه ی آب مرغداری به مشام رسید، باید بگذارید 24 ساعت به همان حالت بمانند و لوله ها بخوبی ضدعفونی شوند. اگر تانک سقفی دارید می توانید محلول 3 درصد سفید کننده را توسط آن به درون لوله ها بریزید تا ضدعفونی شوند.

    

   1. بهتر است تمام کود ها ، بستر و بقایای آب و دان را از سالن خارج کرده و در 100 متری آن قرار دهید. سالن باید به گونه ای باشد که نشتی این مواد وارد سالن نشوند و در معرض له شدن توسط ماشین و تراکتور هم نباشند.

    

   1. هواکش ها و موتور های سالن را بپوشانید و برق را نیز قطع کنید. سپس با یک سیستم بسیار قوی سم پاشی (500 لیتری) گرد و خاک های موجود بر روی لوله ها، تیغه ها، هواکش ها، کانال ها ، دیوار ها، سقف، کف سالن و غیره را بشویید. از وسایل سم پاشی پر فشاری استفاده کنید تا آب را به همه جا بفرستد و آلودگی ها را پاک کند.

   نظافت مرغداری

   کف و دیوار های سالن باید به گونه ای ساخته شده باشند که قابل شست و شو بوده و درز و شکاف نیز نداشته باشد تا آلودگی و میکروب وارد آن ها نشوند. آب پاشی و شست و شوی سالن باید از انتهای سالن به سمت بیرون و سپس سقف و دیوار ها انجام شود.

   1. لوازمی مانند دانخوری های اولیه و ثانویه و بقیه ی وسایلی که شسته و ضدعفونی کرده اید را به داخل سالن انتقال دهید.

    

   1. با استفاده از لوازم سمپاشی با یک محلول قوی تمام سالن را ضدعفونی کرده و درب آن را تا شروع دوره ی جدید ببندید.

    

   1. تنها یک الی دو روز پیش از تاریخ دوره ی جدید و ورود جوجه ها، سیستم های دانخوری، آبخوری، مادر مصنوعی، بخاری ها و هواکش ها و دیگر لوازم ضروری را در سالن آماده و مرتب کنید. کف سالن را با 5 الی 10 سانتی متر پوشال مناسب بپوشانید.( بخصوص در اطراف بخاری ها)

    

   1. شکاف ها و درز ها، دریچه ها و درب های سالن را ببندید و رطوبت و حرارت آن را تنظیم کنید و آماده ی عملیات گازدهی به سالن شوید. برای این کار باید به توصیه های سازنده ی آن نیز عمل کنید. مقدار گاز لازم برای ضدعفونی کردن سالن، به میزان کیپ بودن سالن بستگی دارد. زیرا گاز نباید از سالن خارج شود و یا هوا از بیرون وارد سالن شود. حتی می توان بجای گاز، از محلول ضدعفونی کننده به دفعات بیشتری استفاده کرد.

   پیش از این که عملیات و فعالیت مرغداری شروع شود، بهتر است توضیح مختصری در مورد لوازم و وسایل مرغداری داده شود. با شناخت و بهینه سازی این وسایل، می توان به موفقیت مرغدار بیشتر امیدوار بود.

    

   اولین کسی باشید که در این نوشته دیدگاه قرار می دهید

   افزودن نظر